A teljes ellenzéki oldal közös felelőssége, hogy ne újra egy megosztásra és gyűlöletkeltésre épülő országot építsen

Akik valóban rendszerváltást akarnak, azok megtalálják az együttműködés szükséges, kritikus mennyiségét és formáját.

Vasárnap szövetségi parlamenti választást tartottak Ausztriában – annak lezárulta után itt vannak az első becslések.
Nyitóképen: Herbert Kickl, a Szabadságpárt elnöke (fotó: HELMUT FOHRINGER / APA / AFP)
Szövetségi parlamenti választást tartottak Ausztriában vasárnap. A délután 5 órakor záruló szavazás után kiadták az első becsléseket.
A választás előtt az utolsó nagy kérdés az volt, hogy a jobboldali, rendszerkritikus Szabadságpárt (FPÖ) sok évtizedes fennállása óta első alkalommal megnyeri-e a voksolást – amire az elmúlt egy év közvélemény-kutatási adatai alapján nagy esélye volt -; vagy pedig az utolsó hetek hajrájával az Osztrák Néppárt (ÖVP) visszaelőzi a jobboldali kihívóját.
A vasárnapi, választás utáni első becslés így szól:
Szabadságpárt (FPÖ): 29%
Osztrák Néppárt (ÖVP): 26%
Szocdemek (SPÖ): 20%
NEOS (liberálisok): 9%
Zöldek: 9%
A végleges választási eredmények után a kormányalakítás lesz a nagy kérdés, és a kormányzás kulcsa az Osztrák Néppártnál lesz. Az ÖVP részéről rendszeresen elhangzott, hogy a Herbert Kickl vezette FPÖ-vel nem kívánnak koalíciót kötni (amivel egy tisztán jobboldali kormány alakulhatna). Annak ellenére mondták ezt, hogy az osztrák választók a legnagyobb arányban egy ÖVP-FPÖ koalíciót támogatnának.
A Néppárt ugyanakkor nyitott tud lenni egy akár az SPÖ-vel, akár a Zöldekkel, akár a liberálisokkal egy koalícióra – ha a Szabadságpártot kívül akarják tartani a kormányzásból.
A választás utáni becslés alapján kiszámolt mandátumarányok a következők:
a 183 fős parlamentben 57 képviselőt adhat az FPÖ, 51-et az ÖVP, 41-et az SPÖ,
és 17-17 képviselőt a Zöldek és a liberálisok.
Ha pontosan ez marad az eredmény, azt jelenti, hogy vagy az ÖVP és az FPÖ alkothat kétpárti koalíciós többséget (az összefogástól az ÖVP már a választás után is elzárkózott); vagy pedig az ÖVP a szocdemekkel fog össze, és ketten együtt egyfős többséggel rendelkeznek a szövetségi parlamentben, és ez esetben a Néppárt a nagyobbik, kancellárt adó párt. Ha ők összefognak, a régi, hagyományos osztrák nagykoalíció alakulhat meg újra. Ha pedig a végeredmény alapján mégse lenne meg a kétpárti többségük, bevehetik akár a Zöldeket, akár a liberálisokat egy hárompárti koalícióba, ha meg tudnak egymással egyezni.
A 17 óra után közzétett első becsléseket nagy örömmel fogadták a Szabadságpárt választási főhadiszállásán.
Az FPÖ főtitkára szerint minden osztrák nyertese lesz a változásnak;
a változás pedig már érezhető.
Az ÖVP-nál azonban csalódottan fogadták az első becsléseket. Azt közölték, hogy a választási kampányhajrá versengése nem sikerült számukra, nem sikerült megelőzniük a Szabadságpártot. Az is elhangzott, hogy egységesen állnak Karl Nehammer kancellár mögött. Az ÖVP főtitkára azt is kijelentette, hogy
nem fognak a Szabadságpárt mellé mint kisebb koalíciós társ beállni.
A szocdemek (SPÖ) ügyvezetője azt nyilatkozta: fájdalmas ez az eredmény a szociáldemokrácia számára, és szerinte ez egy fekete nap a demokrácia számára, mert a Szabadságpárt első alkalommal győzött egy szövetségi választáson.
A két kisebb párt bizakodóbban nyilatkozott: a Néppárttal az elmúlt években együtt kormányzó Zöldek részéről elhangzott, tovább kell harcolniuk, és
a Zöldek készen állnak a további kormányzásra is.
A liberális NEOS, amely kis mértékben erősödött az öt évvel ezelőtti eredményéhez képest, azt közölte: a választás két nyertesének egyikének tekintik magukat, a következő napokban pedig kiderül, hogy lesz-e lehetőségük a kormányzásra.
Az bizonyos: ha az első becslések nagyjából megfelelnek majd a végeredménynek is,
a választás nagy vesztese az Osztrák Néppárt,
amely mintegy 11 százalékpontot veszített öt évvel ezelőtti, még Sebastian Kurz vezetésével szerzett támogatottságából.
A Zöldek a másik vesztes, akik a korábbi támogatottságuk mintegy 40 százalékát elveszítették.
Ezzel szemben a választás abszolút és relatív győztese is az első helyen befutó Szabadságpárt, amely az előző eredményéhez képest 13 százalékot erősödött.